Transmisyon Mili

Transmisyon Mili

Transmisyon Mili

Transmisyon milleri ticari isimlendirme dışında; kimyasal kompozisyondan çok, kopma ve çekme dayanımına göre adlandırılmaktadır. Bu malzemeler St37-2, St44-2, St52-3 vb. çekme mukavemetini simgeleyecek şekilde belirtirler. Karbon (C) değerleri düşük olduğundan mukavemet artırımı içeriğindeki mangan (Mn) değeri ile yükseltilir. Örneğin St37 malzemenin min. 370 N/mm² çekme mukavemetini sağlaması gereklidir. Transmisyon mili ifadesi ise genellikle SAE 1008 – SAE 1010 – SAE 1012 – SAE 1013 VE ST-37 kalite çelikler için kullanılmaktadır.

Transmisyon milleri düşük karbon değeri sayesinde yüksek kaynak kabiliyeti sağlamaktadır. İşlem sonrası veya montaj sırasında kaynak işlemi gerektiren makine parçalarında, otomotiv ekipmanlarında, inşaat, makine imalatı, otomotiv, beyaz eşya ve hatta savunma sanayisi  imalatın bir çok parçasında kullanım alanı bulmaktadır.

Transmisyon mili talaş kaldırılmasında sert olmadığı için rahat işlenmektedir. Fakat otomat çeliği gibi talaş kırılmadığı için işlem süresi uzamaktadır. Özellikle kullanılma sebebi otomat çeliklerine kıyasla ekonomik olmasıdır.