Soğuk Çekme Lama

Soğuk Çekme Lama

Soğuk Çekme Lama

Soğuk çekme lama için işlem genelde düşük karbonlu çeliklere uygulanır. Haddelenmiş çelik çubukların tekrar işleme alınıp çekilmesi işlemine “soğuk çekme” elde edilen ürüne “soğuk çekme çelik” veya “transmisyon çeliği” adı verilmektedir.  Uygulanan işlem basitçe “sıkıştırma” olarak tarif edilebilir.

Soğuk çekme işleminin amacı ısıl işleme gerek kalmadan malzemede dayanıklılık, mukavemet, esneklik ve pürüzsüz bir dış yüzey elde etmektir. Soğuk çekmenin diğer avantajı da malzemenin tezgahlarda işlene bilirliğini (çıkan talaşın daha kolay kırıla bilmesi) arttırmasıdır. Soğuk çekme işleminde genellikle EN 10278 standardı kullanılmaktadır.

İlk adım olarak, sıcak haddelenmiş çubukların yüzeyindeki istenmeyen tufal tabakasının uzaklaştırılması amacıyla yüzey temizleme işlemi uygulanır. Önceleri asit kullanılarak yapılan bu işlem son yıllarda, kumlama adı verilen; yüksek basınçlı çelik granüllerin çubuk yüzeyine püskürtülmesiyle yapılmaktadır. Yüzeyi temizlenen çubuklar uygun ölçüdeki “mühre” ismi verilen kalıplar içerisinden çekilerek geçirilmektedir. Çekilme işleminden çıkan soğuk çekilmiş malzemeler özel silindirik merdanelerin arasından geçirilerek doğrultma işlemine tabi tutulur. Sonra  malzemeler kırma ve kesim işlemlerine alınmaktadır.

Soğuk Çekme Lama hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.