İmalat Çeliği Nedir?

İmalat Çeliği Nedir?

İmalat Çeliği Nedir?

İmalat Çeliği en çok kullanılan çeliklerin başında (ıslah çelikleri) geliyor. Dünya üzerinde talep her geçen gün artmakta. Kimyasal yapılarında karbon bakımından oldukça zengindir. Bunun yanında sertleştirme işlemlerinde çok dayanıklıdır. Herhangi bir ıslah çalışması sonrası çekme dayanımında iyi tokluk gösterirler.

Bu çeşitler şunlardır;

 

İmalat çeliklerinin çeşitlerinin, kendi aralarında birçok özelliği bulunuyor. Elbette ki ihtiyaca göre istenilen özelliklere sahip çelikler temin ediyor.

İmalat çeliği özellikleri şunlardır;

  • Karbonu düşük olan bu çeliklere sementasyon yapılabilir.
  • Sertleşmesi çok kolaydır.
  • Orta seviyelerdeki teknik işlemlerde kullanılır.
  • İşlenebilirlik ve kaynak özelliği düşük karbonlu kara oranla biraz daha azdır.

Denildiği gibi, dünyada hatırı sayılır bir kullanışı olan çeliklerdendir. Orta seviyelerdeki; civata, pim gibi malzeme yapımında rahatlıkla kullanılır. Bu avantajlı ürüne hemen sahip olmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Sipariş haline ürünler size güvenli bir şekilde teslim edilecekler.

 

İmalat Çelikleri Nerelerde Kullanılır?

Çok geniş kullanım alanları bulunuyor. Otomotiv, apart ve makine yapımlarında çok ihtiyaç duyulurlar. Neredeyse bu sektörlerin ihtiyaç duyduğu bütün malzemeler bu çeliklerden sağlanır. Bu çeliklerden başta cıvata olmak üzere; aks, dişli, pim ve mil üretilir.

İmalat çelikleri: İmalat çelikleri kullanım amacına göre çeşitli taleplerin karşılanmasına elverişlidir. İmalat çeliklerinin özellikleri ise şu şekildedir;

  • Mekanik özellikler: Öncelikle, darbeli ve vuruntulu zorlama olan yerlerde ve düşük sıcaklıklarda, yüksek akma sınırı, kâfi derecede özlülük (sıkılık).
  • Fiziksel özellikler: Mıknatıslanabilirlik, az ısıl genleşme,
  • Teknolojik özellikler: Kolay şekillendirilebilirlik, örneğin preste basma
  • Çekme işleminde soğuk olarak şekil verilebilirlik, kaynak işlemine elverişlilik, ısıya karşı dayanıklılık,
  • Kimyasal özellikler: Korozyona ve yüksek ısıya dayanıklılık.

 

Transmisyon Milleri

Transmisyon milleri düşük karbon değeri sayesinde yüksek kaynak kabiliyeti sağlamaktadır. İşlem sonrası veya montaj sırasında kaynak işlemi gerektiren makine parçalarında, otomotiv ekipmanlarında, inşaat, makine imalatı, otomotiv, beyaz eşya ve hatta savunma sanayisi  imalatın bir çok parçasında kullanım alanı bulmaktadır.

 

Sementasyon Çelikleri

Sementasyon çelikleri, C oranı % 0,2 olan (örneğin C 10 gibi) alaşımsız kalite çelikleri, örneğin Ck 10 gibi alaşımsız yüksek vasıflı çelikler veya 15 Ni Cr 6 ve 17 Cr3 gibi alaşımlı yüksek vasıflı çeliklerdir. Sementasyon çeliklerinden, sementasyonla sertleştirme metoduyla sert, aşınmaya dayanıklı bir yüzey tabakasına sahip iş parçaları elde edilir.

 

Islah Çelikleri

% 0,2 – % 0,65 arasında bir karbon oranına sahiptir. Bu çeliklere, ıslah edilerek yüksek dayanım kazandırılır. Ayrıca ıslah çelikleri iyi bir özlülüğe sahiptir ve genellikle yüksek dinamik yüklemelerde zorlanan makine elemanları için kullanılır.

 

Otomat Çelikleri

Yüksek miktarda kükürt (% 0,3’e kadar S) ve fosfor oranına (% 0.2,ye kadar P) sahip, alaşımsız kalite çelikleridir. Bundan dolayı otomat çelikleri kaynak edilmeye elverişli değildir. Talaş oluşumu ve iş parçalarının yüzey kalitesi iyileştirilir.

 

İmalat Çeliği Fiyatları

İmalat çeliği fiyatları istenilen malzemenin cinsine, ebatlarına ve ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. İmalat çeliği fiyatı almak için bize mail atabilir yada iletişim numaralarından bize ulaşabilirsiniz.